АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ "АТБАСАР ҚАЛАСЫ, АТБАСАР АУДАНЫ, №8 ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ-ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТҮЗЕТУ КАБИНЕТІ" КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ

Смотреть все>>>

«Аутизм және басқа аутистік спектр бұзушылығы бар балалардың оқу дағдыларын қалыптастыру немесе функционалды қарым-қатынасқа қарапайым қадамдар» облыстық семинарының қорытындылары бойынша ұсынымдар

04.05.2021

Дата: 29.04.2021 9.00 - 13.30

Место проведения: МГК «Кокшетау, спецшкола-интернат №1» Управления образования Акмолинской области (онлайн).

Участники: руководители межрегиональных, областных специалистов ПМПК, ППТК, методисты районных отделов образования, координаторы центральных школ и дошкольных учреждений, специалисты и учителя организаций специального образования, преподаватели образовательных учреждений инклюзивной практики Акмолинской области, занимающиеся детьми со специальным образованием Нужны представители общественных организаций, сообщает пресс-служба Управления образования Акмолинской области.

Модератор: Темірбаева Майя Жеңісқызы, Ақмола облысы білім басқармасының мектепке дейінгі және жалпы орта білім беру бөлімінің бас маманы, «Инклюзивті білім беру» мамандығы бойынша магистрі.

«Аутизм және басқа аутистік спектр бұзушылығы бар балалардың  оқу дағдыларын қалыптастыру немесе функционалды қарым-қатынасқа қарапайым қадамдар» облыстық семинары - АСБ бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу проблемасына арналған семинарлар сериясының біріншісі.Бұл семинар аутизммен ауыратын балалардың оқыту дағдыларын дамыту проблемасы бойынша арнайы мектеп-интернат педагогтарының практикалық тәжірибесін жалпылауға ықпал етті.

Сабақ үзінділерін бейне жағдайында көрсету барысында АСБ бар балалардың коммуникативтік дағдыларын дамыту бойынша коррекциялық-педагогикалық жұмыстың негізгі бағыттары ашылды. Семинар бағдарламасының пленарлық бөлімінде педагогтардың  практикалық жұмыс тәжірибесінің теориялық негіздері, 7 бейне үзінділер, логопедтердің 2 жеке сабағы, дефектологтардың 6 жеке сабағы, сенсорлық бөлемедегі психологтың 1 жеке сабағы көрсетілді.

Экспромт-театрда бастауыш сынып оқушылары «Колобок» ертегісін көрсетті. «Лови приём» айдарында:Доптар оркестрі», «Суретті жандандыр», «Түрлі түсті алақандар», «Қағаз қиялдары», «Қылшықтармен музыкалық ойын», кинезиобит, батуттардағы динамикалық үзіліс. АСБ бар балалардың ата-аналарының сөз сөйлеуі семинардың видео-кейстерін көрсетумен аяқталды. Семинар соңында спикерлер ПОПС әдіс бойынша рефлексия ұйымдастырды, ол жерде қатысушылар өздерінің әсерлерімен бөлісті.

Мектеп-интернат мұғалімдері көрсеткен жаңашылдық осы санаттағы балаларды сүйемелдеу процесінде заманауи жұмыс әдістерінің кең спектрін ашты.

Семинарға қатысушылар айтқан пікірлердің нәтижелері бойынша алынған ақпараттың өзектілігі, пайдалылығы және жаңалығы атап өтілді. Семинарда педагогтардың жоғары деңгейдегі әдістемелік белсенділігі көрсетілді және семинардың жоғары деңгейі де атап өтілді.Мұндай іс-шара кәсіби шеберліктің дамуына, мекеменің тәжірибесін көрсету мүмкіндігіне ықпал етті.Барлық қатысушылар семинардың ұйымдастырушыларына №1 АМИ мамандары мен педагогтарына, Ақмола облысы білім басқармасына үлкен ризашылықтарын білдіріп, талқыланған мәселенің өзектілігі айқын деген жалпы пікірлерін білдірді.

Облыстық семинардың қорытындылары бойынша келесі ұсыныстар ұсынылды:

1. Жұмыста Floortime материалдары негізінде баланың даму кезеңдеріне сәйкес функционалды коммуникация құрудың ұсынылған әдістерін қолдану;

2. Сенсорлық интеграцияны дамыту бойынша АСБ бар оқушылармен жұмыс жүргізу;

3. Көкшетау қаласындағы, №1 арайын мектеп-интернатыныңпедагогтары қолданатын «Когнитивті-өнімді педагогикалық технология» жүйесіне негізделген Floortimе әдіснамасын, сенсорлық-интегративті әдістерді қолдану мүмкіндігін қарастыру;

4. АСБ бар оқушылармен жұмыс істеуде жүйелі тәсілді қолдану;

5. Арнайы мектеп-интернаттың сайтына педаготардың көрсеткен сабақтардың видео кейс фрагменттерін орналастыру(облако1 https://cloud.mail.ru/public/8RFE/ZXzTDP78g,облако2 https://cloud.mail.ru/public/45bV/Uec94DSJP)

6. АСБ бар оқушылар арасында білім дағдыларын дамыту және жетілдіру бойынша семинарлар сериясын жалғастыру;

7. Публикация материалов регионального семинара «Формирование навыков чтения или простых шагов к функциональному общению у детей с аутизмом и другими расстройствами аутистического спектра» в научно-методических изданиях национального уровня;

8. Продолжение сотрудничества в области обмена опытом преподавателей организаций образования и организаций специального образования в проведении инклюзивных практик, психолого-педагогических практик в сфере образования и воспитания детей.

9. Рассмотреть возможность для учителей Акмолинской области обмена опытом со СМИ по вопросам обучения и воспитания студентов с помощью АСБ.